Traveler - en to id_ID translation catalogue (1641 entries)

en:  %d night(s)
id_ID:  %d malam

en:  %d reviews
id_ID:  %d ulasan

en:  %s Partner Registration Has Been Received and Welcome to %s!
id_ID:  %s Registrasi Hoster Sudah Diterima dan Selamat Datang di %s!

en:  (Return)
id_ID:  (Kembali)

en:  (return)
id_ID:  (kembali)

en:  - Return Date:
id_ID:  - Tanggal Kembali:

en:  - To:
id_ID:  - Selesai:

en:  / night
id_ID:  / malam

en:  Activities in %s
id_ID:  Aktifitas di %s

en:  Adult(s)
id_ID:  Dewasa

en:  Booking Date:
id_ID:  Tanggal Reservasi:

en:  Booking History
id_ID:  Histori Reservasi

en:  Children
id_ID:  Anak

en:  Comments
id_ID:  Komentar

en:  Invoice Date:
id_ID:  Tanggal Invoice:

en:  Method of Payment:
id_ID:  Metode Pembayaran:

en:  Setting
id_ID:  Pengaturan

en:  Statistic Details
id_ID:  Rincian Statistik

en:  Statistics
id_ID:  Statistik

en:  Tours
id_ID:  Trip

en:  Tours in %s
id_ID:  Trip di %s

en:  ago
id_ID:  yang lalu

en:  for
id_ID:  untuk

en:  for %s adult
id_ID:  untuk %s dewasa

en:  for %s adults
id_ID:  untuk %s dewasa

en:  from
id_ID:  mulai

en:  from %s to %s
id_ID:  dari %s ke %s

en:  hi, %s
id_ID:  hai, %s

en:  in %s
id_ID:  di %s

en:  on
id_ID:  pada

en:  passenger  |  passengers
id_ID[0]:  penumpang
id_ID[1]:  penumpang

en:  price avg %s
id_ID:  rata-rata harga %s

en:  price from %s
id_ID:  harga mulai %s

en:  rate
id_ID:  tarif

en:  rates
id_ID:  tarif

en:  to
id_ID:  ke

en:  to write review
id_ID:  untuk menulis ulasan

en:  tour
id_ID:  trip

en:  tours
id_ID:  trip

en:  view all
id_ID:  lihat semua

en: "Sales Earning %s for each service"
id_ID: "Pendapatan Penjualan %s untuk tiap layanan"

en: % comments
id_ID: % ckomentar

en: % reviews
id_ID: % ulasan

en: %1$s installed successfully.
id_ID: %1$s berhasil dipasang.

en: %d Flight | %d Flights
id_ID[0]: %d Penerbangan
id_ID[1]: %d Penerbangan

en: %d Nights
id_ID: %d Malam

en: %d Passenger | %d Passengers
id_ID[0]: %d Penumpang
id_ID[1]: %d Penumpang

en: %d Tour from %s
id_ID: %d Trip dari %s

en: %d Tours from %s
id_ID: %d Trip dari %s

en: %d adult
id_ID: %d dewasa

en: %d adults
id_ID: %d dewasa

en: %d child
id_ID: %d anak

en: %d children
id_ID: %d anak

en: %d nights
id_ID: %d malam

en: %d review
id_ID: %d ulasan

en: %d reviews
id_ID: %d ulasan

en: %d star
id_ID: %d bintang

en: %d to %d
id_ID: %d sampai %d

en: %d user booked
id_ID: %d tripper mereservasi

en: %d users booked
id_ID: %d tripper mereservasi

en: %dh %dm
id_ID: %dj %dm

en: %s (Invalid)
id_ID: %s (Tidak valid)

en: %s (Pending)
id_ID: %s (Ditunda)

en: %s Booking
id_ID: %s Reservasi

en: %s Details
id_ID: %s Rincian

en: %s Options
id_ID: Pilihan %s

en: %s Partner Registration Has Been Cancel!
id_ID: %s Registrasi Hoster Dibatalkan!

en: %s ago
id_ID: %s yang lalu

en: %s day | %s days
id_ID[0]: %s hari
id_ID[1]: %s hari

en: %s in %s
id_ID: %s di %s

en: %s left
id_ID: %s tersisa

en: %s minutes ago
id_ID: %s menit lalu

en: %s night(s)
id_ID: %s malam

en: %s offer
id_ID: %s penawaran

en: %s offers
id_ID: %s penawaran

en: %s out of %s with %s ratings
id_ID: dapat %s dari %s dengan %s peringkat

en: %s review for %s | %s reviews for %s
id_ID[0]: %s ulasan untuk %s
id_ID[1]: %s ulasan untuk %s

en: %s room(s)
id_ID: %s kamar

en: %s, your order has been received!
id_ID: Terima kasih %s, reservasi kamu telah diterima!

en: %sh %sm
id_ID: %sj %sm

en: &larr; Older Comments
id_ID: &larr; Komentar Terlama

en: &larr; Previous
id_ID: &larr; Sebelumnya

en: ( Age 18+ )
id_ID: ( Umur 18+ )

en: (password will be sent to your e-mail)
id_ID: (kata sandi akan dikirim ke email kamu)

en: (with tax)
id_ID: (dengan pajak)

en: - AwaitingPay
id_ID: - Menunggu Pembayaran

en: - Complete
id_ID: - Selesai

en: --- Select ----
id_ID: --- Pilih ----

en: ---- Select ----
id_ID: ---- Pilih ----

en: ----Select----
id_ID: ----Pilih----

en: --Choose one--
id_ID: --Pilih satu--

en: --Select country--
id_ID: --Pilih Negara--

en: --Select form--
id_ID: --- Pilih form----

en: / %d night(s)
id_ID: / %d malam

en: / day
id_ID: / hari

en: /day
id_ID: /hari

en: /hour
id_ID: /jam

en: 0 Review
id_ID: 0 Ulasan

en: 0 offer
id_ID: 0 penawaran

en: 0 review
id_ID: 0 ulasan

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: 1 Night
id_ID: 1 Malam

en: 1 Review
id_ID: 1 Ulasan

en: 1 comment
id_ID: 1 komentar

en: 1 night
id_ID: 1 malam

en: 1 review
id_ID: 1 ulasan

en: 1 star
id_ID: 1 bintang

en: 100% Complete
id_ID: 100% Selesai

en: 2 stars
id_ID: 2 bintang

en: 3 stars
id_ID: 3 bintang

en: 4 stars
id_ID: 4 bintang

en: 5 stars
id_ID: 5 bintang

en: <b>%d</b> of 5 <small class="text-smaller">star</small>
id_ID: <b>%d</b> dari 5 <small class="text-smaller">bintang</small>

en: <br>Message: %s
id_ID: <br>Pesan: %s

en: <i class="fa fa-hashtag"></i> Other options
id_ID: <i class="fa fa-hashtag"></i> Opsi Lainnya

en: <i class="fa fa-suitcase"></i> Tour Options
id_ID: <i class="fa fa-suitcase"></i> Opsi Trip

en: <i class="fa fa-users"></i> Email Partner
id_ID: <i class="fa fa-users"></i> Email Hoster

en: <i class="fa fa-users"></i> Partner Options
id_ID: <i class="fa fa-users"></i> Opsi Hoster

en: ADDITIONAL INFO
id_ID: INFO TAMBAHAN

en: About
id_ID: Tentang

en: About Hotel
id_ID: Tentang Hotel

en: About us
id_ID: Tentang Kami

en: Account
id_ID: Akun

en: Account Name:
id_ID: Nama di Rekening:

en: Account Number:
id_ID: No. Rekening:

en: Account Settings
id_ID: Pengaturan Akun

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Activation date
id_ID: Tanggal Aktivasi

en: Activity
id_ID: Aktivitas

en: Activity Name
id_ID: Nama Aktifitas

en: Add
id_ID: Tambah

en: Add Attribute
id_ID: Tambahkan Atribut

en: Add Booking Tour
id_ID: Tambahkan Reservasi Trip

en: Add Coupon Code
id_ID: Tambahkan Kode Kupon

en: Add Extra
id_ID: Tambahkan Ekstra

en: Add New
id_ID: Tambahkan Baru

en: Add New Activity
id_ID: Tambahkan Aktifitas Baru

en: Add New Attribute
id_ID: Tambahkan Atribut Baru

en: Add New Coupon Code
id_ID: Tambahkan Kode Kupon Baru

en: Add New Location
id_ID: Tambahkan Lokasi Baru

en: Add New Location Type
id_ID: Tambahkan Tipe Lokasi Baru

en: Add New Order
id_ID: Buat Reservasi Baru

en: Add New Tour
id_ID: Tambahkan Trip Baru

en: Add New Tour Booking
id_ID: Tambahkan Reservasi Trip Baru

en: Add New Tour Categories
id_ID: Tambahkan Kategori Trip Baru

en: Add Price
id_ID: Tambahkan Harga

en: Add Program
id_ID: Tambahkan Itinerary

en: Add Tour
id_ID: Tambahkan Trip

en: Add a comment
id_ID: Tambahkan komentar

en: Add a review
id_ID: Tambahkan ulasan

en: Add new
id_ID: Tambah Baru

en: Add new Tour Booking
id_ID: Tambahkan Reservasi Trip baru

en: Add new tour
id_ID: Tambahkan Trip baru

en: Add or remove Tour Categories
id_ID: Tambahkan atau hapus Kategori Trip

en: Add to Trip
id_ID: Tambahkan ke Trip

en: Add to Wishlist
id_ID: Tambahkan ke Wishlist

en: Add to form
id_ID: Tambahkan ke Form

en: Add to wishlist
id_ID: Tambahkan ke wishlist

en: Additional Information
id_ID: Informasi Tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address :
id_ID: Alamat:

en: Address Line 1
id_ID: Alamat 1

en: Address Line 2
id_ID: Alamat 2

en: Address field
id_ID: Kolom alamat

en: Address line 1:
id_ID: Alamat baris 1:

en: Address:
id_ID: Alamat:

en: Address:
id_ID: Alamat:

en: Adult
id_ID: Dewasa

en: Adult Number
id_ID: Jumlah Dewasa

en: Adult Number:
id_ID: Jumlah Dewasa:

en: Adult Price
id_ID: Harga dewasa

en: Adult discount
id_ID: Diskon dewasa

en: Adult number
id_ID: Jumlah dewasa

en: Adult number:
id_ID: Jumlah dewasa:

en: Adult price
id_ID: Harga dewasa

en: Adult:
id_ID: Dewasa:

en: Adult:
id_ID: Dewasa:

en: Adults
id_ID: Dewasa

en: Adults Number
id_ID: Jumlah Dewasa

en: Advanced Options
id_ID: Opsi Lainnya

en: Advanced Search
id_ID: Pencarian Lanjutan

en: Age (children
id_ID: Umur (anak

en: Agent E-mail
id_ID: Email Hoster

en: Agent Informations
id_ID: Informasi Hoster

en: Agent Website
id_ID: Website Hoster

en: Agent fax number
id_ID: Nomor fax Hoster

en: Agent phone
id_ID: Telepon Hoster

en: Agent website
id_ID: Website Hoster

en: Ages of Children
id_ID: Usia Anak

en: Airline
id_ID: Maskapai

en: Airline Logo
id_ID: Logo Maskapai

en: Airport
id_ID: Bandara

en: Airports
id_ID: Bandara

en: All
id_ID: Semua

en: All %s
id_ID: Semua %s

en: All Activity
id_ID: Semua Aktifitas

en: All Airports
id_ID: Semua Bandara

en: All Coupon Code
id_ID: Semua Kode Kupon

en: All Flights
id_ID: Semua Penerbangan

en: All Location Type
id_ID: Semua Tipe Lokasi

en: All Locations
id_ID: Semua Lokasi

en: All Orders
id_ID: Semua Reservasi

en: All Reviews
id_ID: Semua Ulasan

en: All Time
id_ID: Sepanjang Waktu

en: All Tour
id_ID: Semua Trip

en: All Tour Categories
id_ID: Semua Kategori Trip

en: All messages
id_ID: Semua Pesan

en: All posts by %s
id_ID: Semua postingan dari %s

en: Allow Cancel
id_ID: Izinkan Pembatalan

en: Allow cancelation
id_ID: Izinkan pembatalan

en: Allow customer can booking full day
id_ID: Ijinkan tripper bisa revervasi full day

en: Allow cutomer can booking full day
id_ID: Perbolehkan Tripper melakukan reservasi sehari penuh

en: Allowed Cancellation
id_ID: Pembatalan Dibolehkan

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Amount :
id_ID: Jumlah:

en: Amount refunded:
id_ID: Jumlah dana dikembalikan:

en: Amount:
id_ID: Jumlah:

en: And we will contact you back
id_ID: Dan kami akan menghubungi kamu kembali

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Apply Coupon
id_ID: Terapkan Kode Promo

en: Approve success !
id_ID: Sukses diterima !

en: Approved
id_ID: Diterima

en: Approved by:
id_ID: Diterima oleh:

en: Archive:
id_ID: Arsip:

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Arrival Date
id_ID: Tanggal Tiba

en: Arrive date
id_ID: Tanggal tiba

en: As you required us to booking "%s".
id_ID: Seperti yang kamu minta kami untuk melakukan reservasi "%s".

en: Attributes Info
id_ID: Info Atribut

en: August
id_ID: Agustus

en: Author's archive:
id_ID: Arsip Penulis:

en: Availability
id_ID: Ketersediaan

en: Availability Hotel
id_ID: Ketersediaan Hotel

en: Availability tour
id_ID: Ketersediaan trip

en: Available
id_ID: Tersedia

en: Available Rooms
id_ID: Ketersediaan Kamar

en: AwaitingPay
id_ID: Menunggu Pembayaran

en: Bank Infomation
id_ID: Informasi Bank

en: Bank Name:
id_ID: Nama Bank:

en: Bank Transfer
id_ID: Transfer Bank

en: Bank information
id_ID: Informasi Bank

en: Be the first to comment
id_ID: Jadilah pertama yang berkomentar

en: Be the first to review
id_ID: Jadilah yang pertama mengulas

en: Below are customer\'s booking details:
id_ID: Berikut detail reservasi Tripper:

en: Best
id_ID: Terbaik

en: Billing Address
id_ID: Alamat Penagihan

en: Blog Archive:
id_ID: Arsip Blog:

en: Book
id_ID: Pesan

en: Book Now
id_ID: Pesan Sekarang

en: Book now
id_ID: Pesan sekarang

en: Book rating:
id_ID: Peringkat reservasi:

en: Booked wrong Dates
id_ID: Resrvasi salah Tanggal

en: Booked wrong itinerary
id_ID: Reservasi salah itinerari

en: Booker ID
id_ID: Hoster ID

en: Booking Code:
id_ID: Kode Reservasi:

en: Booking Confirm -
id_ID: Konfirmasi Reservasi -

en: Booking Date :
id_ID: Tanggal Reservasi:

en: Booking Detail
id_ID: Detail Reservasi

en: Booking Details
id_ID: Rincian Reservasi

en: Booking Fee Options
id_ID: Opsi Biaya Reservasi

en: Booking History
id_ID: Histori Reservasi

en: Booking Information
id_ID: Informasi Reservasi

en: Booking Management
id_ID: Manajemen Reservasi

en: Booking Now
id_ID: Pesan Sekarang

en: Booking Number :
id_ID: Nomor Reservasi:

en: Booking Period
id_ID: Periode Booking

en: Booking Period (day)
id_ID: Periode Reservasi (jumlah hari sebelum berangkat)

en: Booking Submission
id_ID: Pengajuan Reservasi

en: Booking date
id_ID: Tanggal reservasi

en: Booking details has been send to %s
id_ID: Rincian reservasi telah dikirim ke %s

en: Booking details has been sent to:
id_ID: Rincian reservasi telah dikirim ke:

en: Booking details have been sent to:
id_ID: Rincian reservasi telah dikirim ke:

en: Booking flight
id_ID: Reservasi penerbangan

en: Booking for %d
id_ID: Reservasi untuk %d

en: Booking for %d nights
id_ID: Reservasi untuk %d malam

en: Booking for 1 night
id_ID: Reservasi untuk 1 malam

en: Booking number
id_ID: Nomor reservasi

en: Booking period
id_ID: Periode Booking

en: Booking period (day)
id_ID: Periode Reservasi (jumlah hari sebelum berangkat)

en: Booking room
id_ID: Reservasi kamar

en: Booking status:
id_ID: Status reservasi:

en: Booking time period prior to arrival.
id_ID: Periode waktu reservasi sebelum kedatangan.

en: Browse…
id_ID: Cari...

en: Bulk Actions
id_ID: Tindakan Massal

en: Bulk Edit
id_ID: Edit Masal

en: Business
id_ID: Bisnis

en: Business Price
id_ID: Harga Bisnis

en: Business Price ($)
id_ID: Harga Bisnis (Rp)

en: Business class
id_ID: Kelas Bisnis

en: Button register
id_ID: Tombol registrasi

en: Button sign in
id_ID: Tombol masuk

en: By Passenger
id_ID: Oleh Penumpang

en: CHECK AVAILABILITY
id_ID: CEK KETERSEDIAAN

en: Calendar
id_ID: Kalender

en: Can not get order infomation
id_ID: Tidak bisa mendapatkan informasi reservasi

en: Can not save order.
id_ID: Tidak bisa menyimpan reservasi.

en: Can't see the button? Try this link:
id_ID: Tidak bisa melihat tombol? Coba link ini:

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cancel Booking
id_ID: Batalkan Reservasi

en: Cancel Booking Information
id_ID: Informasi Pembatalan Reservasi

en: Cancel booking
id_ID: Batalkan Reservasi

en: Cancel success !
id_ID: Sukses dibatalkan !

en: Canceled
id_ID: Dibatalkan

en: Cancellation Fee:
id_ID: Biaya Pembatalan:

en: Cancelled
id_ID: Dibatalkan

en: Cancelling
id_ID: Membatalkan

en: Captcha is not correct
id_ID: Captcha tidak benar

en: Card Accepted
id_ID: Menerima Kartu

en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Change Password
id_ID: Ubah Kata Sandi

en: Change search
id_ID: Ganti pencarian

en: Cheap
id_ID: Murah

en: Check Availability
id_ID: Cek Ketersediaan

en: Check in time
id_ID: Waktu check in

en: Check out time
id_ID: Waktu check out

en: Check your email address for your new password.
id_ID: Periksa alamat email kamu untuk kata sandi baru mu.

en: Check-in and Check-out are required
id_ID: Check-in dan Check-out diminta

en: CheckBox field
id_ID: Kolom Checkbox

en: Child
id_ID: Anak

en: Child Price
id_ID: Harga Anak

en: Child price
id_ID: Harga anak

en: Child:
id_ID: Anak:

en: Children Number
id_ID: Jumlah Anak

en: Children Number:
id_ID: Jumlah Anak:

en: Children Price
id_ID: Harga Anak

en: Children discount
id_ID: Diskon anak

en: Children number
id_ID: Jumlah anak

en: Children number:
id_ID: Jumlah anak:

en: Children to 12<br>years
id_ID: Anak hingga 12<br>tahun

en: Children to 17<br>years
id_ID: Anak hingga 17<br>tahun

en: Children:
id_ID: Anak:

en: Choose Date:
id_ID: Pilih Tanggal:

en: Choose a style
id_ID: Pilih gaya

en: Choose from the most used Tour Categories
id_ID: Pilih dari Kategori Trip yang sering digunakan

en: Choose which contact info will be shown?
id_ID: Pilih info kontak yang akan ditampilkan?

en: City
id_ID: Kota

en: City Name or Zip Code
id_ID: Nama Kota atau Kode Pos

en: City or hotel name
id_ID: Masukkan Kota / Nama Hotel

en: City:
id_ID: Kota:

en: Class
id_ID: Kelas

en: Clean
id_ID: Bersih

en: Clear
id_ID: Bersih

en: Click Here
id_ID: Klik di Sini

en: Click here to enter your code
id_ID: Masukkan di sini

en: Close
id_ID: Tutup

en: Close to city center
id_ID: Dekat dengan pusat kota

en: Code
id_ID: Kode

en: Comment navigation
id_ID: Navigasi komentar

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar ditutup.

en: Commission:
id_ID: Komisi:

en: Compare
id_ID: Bandingkan

en: Complete
id_ID: Selesai

en: Complete this Refund
id_ID: Selesaikan Pengembalian ini

en: Completed
id_ID: Selesai

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Confirm Paypal Email
id_ID: Konfirmasi Email Paypal

en: Confirmation needed
id_ID: Dibutuhkan Konfirmasi

en: Connect with :
id_ID: Terhubung dengan:

en: Contact
id_ID: Kontak

en: Contact Details
id_ID: Rincian Kontak

en: Contact Me
id_ID: Hubungi Saya

en: Contact Options
id_ID: Opsi Kontak

en: Contact email addresses
id_ID: Alamat Email Kontak

en: Contact information
id_ID: Informasi kontak

en: Contact us
id_ID: Kontak Kami

en: Contact with us
id_ID: Hubungi kami

en: Content
id_ID: Konten

en: Content Align
id_ID: Tataletak konten

en: Control
id_ID: Kontrol

en: Copy &copy; 2014 Shinetheme. All Rights Reserved
id_ID: &copy; 2017, Opentripedia. Presented with Love

en: Cost
id_ID: Biaya

en: Country
id_ID: Negara

en: Country Dropdown
id_ID: Dropdown Negara

en: Country:
id_ID: Negara:

en: Coupon
id_ID: Kode Promo

en: Coupon Code
id_ID: Kode Promo

en: Coupon Detail
id_ID: Rincian Kode Promo

en: Coupon code
id_ID: Kode Promo

en: Coupon: %s
id_ID: Kode Promo: %s

en: Create
id_ID: Buat

en: Create %s account
id_ID: Buat %s akun

en: Create Form
id_ID: Buat Form

en: Create Location
id_ID: Buat Destinasi

en: Create Traveler account
id_ID: Buat akun Opentripedia

en: Create form
id_ID: Buat form

en: Create sale schedule
id_ID: Buat jadwal penjualan

en: Create successfully !
id_ID: Berhasil dibuat !

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Created Date
id_ID: Tanggal Dibuat

en: Currency
id_ID: Mata Uang

en: Current Password
id_ID: Kata Sandi Saat Ini

en: Custom Date
id_ID: Tanggal Khusus

en: Custom Field ID (optional)
id_ID: Kolom ID Kustom (opsional)

en: Customer
id_ID: Tripper

en: Customer Address
id_ID: Alamat Tripper

en: Customer Address 2
id_ID: Alamat Tripper 2

en: Customer Address line 1
id_ID: Alamat Tripper 1

en: Customer Address line 2
id_ID: Alamat Tripper 2

en: Customer City
id_ID: Kota Tripper

en: Customer Email
id_ID: Email Tripper

en: Customer First Name
id_ID: Nama Depan Tripper

en: Customer ID
id_ID: Tripper ID

en: Customer Information
id_ID: Informasi Tripper

en: Customer Information:
id_ID: Informasi Tripper:

en: Customer Last Name
id_ID: Nama Akhir Tripper

en: Customer Phone
id_ID: Telepon Tripper

en: Customer details
id_ID: Detail Tripper

en: Daily Activity
id_ID: Aktifitas Harian

en: Daily Tour
id_ID: Trip Harian

en: Daily tour
id_ID: Trip Harian

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Create
id_ID: Tanggal Dibuat

en: Date End
id_ID: Tanggal Berakhir

en: Date From
id_ID: Dari Tanggal

en: Date Register
id_ID: Tanggal Registrasi

en: Date Start
id_ID: Tanggal Mulai

en: Date To
id_ID: Ke Tanggal

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Day
id_ID: Hari

en: Day %d
id_ID: Hari %d

en: Days Of Month
id_ID: Hari Sebulan

en: Days Of Week
id_ID: Hari Seminggu

en: Dear
id_ID: Hai

en: December
id_ID: Desember

en: Default Currency
id_ID: Mata Uang Utama

en: Default Destination
id_ID: Destinasi Utama

en: Default Origin
id_ID: Asal Keberangkatan

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete Form
id_ID: Hapus Form

en: Delete Permanently
id_ID: Hapus Permanen

en: Delete not successfully
id_ID: Tidak berhasil menghapus

en: Delete successfully
id_ID: Berhasil dihapus

en: Deleted successful.
id_ID: Berhasil dihapus.

en: Depart
id_ID: Berangkat

en: Depart %s Return %s
id_ID: Berangkat %s Kembali %s

en: Depart Date
id_ID: Tanggal Berangkat

en: Depart Date:
id_ID: Tanggal Berangkat:

en: Depart Flight Price
id_ID: Harga Penerbangan Berangkat

en: Depart Price:
id_ID: Harga Berangkat:

en: Depart Total:
id_ID: Total Berangkat:

en: Depart date
id_ID: Tanggal Berangkat

en: Depart:
id_ID: Berangkat:

en: Departing
id_ID: Keberangkatan

en: Department Time:
id_ID: Waktu Keberangkatan:

en: Departure
id_ID: Keberangkatan

en: Departure Date
id_ID: Tanggal Berangkat

en: Departure Date:
id_ID: Tanggal Berangkat:

en: Departure Flight
id_ID: Penerbangan Berangkat

en: Departure Price (
id_ID: Harga Berangkat (

en: Departure Time
id_ID: Waktu Keberangkatan

en: Departure Time:
id_ID: Waktu Keberangkatan:

en: Departure date
id_ID: Tanggal Berangkat

en: Departure date:
id_ID: Tanggal Berangkat:

en: Departure date:
id_ID: Tanggal Berangkat:

en: Departure time
id_ID: Waktu Berangkat

en: Departure time of your flight
id_ID: Waktu berangkat penerbangan kamu

en: Departure:
id_ID: Berangkat:

en: Deposit Amount
id_ID: Jumlah Deposit

en: Deposit By Percent
id_ID: Deposit berdasarkan Persentase

en: Deposit Price
id_ID: Harga Deposit

en: Deposit Price :
id_ID: Harga Deposit:

en: Deposit amount
id_ID: Jumlah Deposit

en: Deposit by percent
id_ID: Deposit berdasarkan persentase

en: Deposit options
id_ID: Pilihan Deposit

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description (optional)
id_ID: Deskripsi

en: Description:
id_ID: Deskripsi:

en: Destination
id_ID: Tujuan

en: Detail Service
id_ID: Detail Layanan

en: Detail tour layout
id_ID: Detail Layout Trip

en: Detailed statistics
id_ID: Detail Statistik

en: Details
id_ID: Rincian

en: Details All Time
id_ID: Rincian Sepanjang Waktu

en: Details Days
id_ID: Rincian Hari

en: Details Month
id_ID: Rincian Bulan

en: Different Location
id_ID: Lokasi Berbeda

en: Direct Flight
id_ID: Penerbangan Langsung

en: Direct flight
id_ID: Penerbangan Langsung

en: Disable adult booking
id_ID: Nonaktifkan pemesanan dewasa

en: Disable child booking
id_ID: Nonaktifkan reservasi anak

en: Disallow Deposit
id_ID: Tidak Menerima Deposit

en: Disallow deposit
id_ID: Tidak Menerima Deposit

en: Discount
id_ID: Diskon

en: Discount (percent)
id_ID: Diskon (persentase)

en: Discount Amount
id_ID: Jumlah diskon

en: Discount Information
id_ID: Informasi Diskon

en: Discount Rate
id_ID: Tarif Diskon

en: Discount Rate (%)
id_ID: Tarif Diskon (%)

en: Discount amount
id_ID: Jumlah diskon

en: Discount by Adults
id_ID: Diskon berdasarkan Dewasa

en: Discount by children
id_ID: Diskon berdasarkan Anak

en: Discount by day
id_ID: Diskon berdasarkan hari

en: Discount by number of days
id_ID: Diskon dari jumlah hari

en: Discount by percent
id_ID: Diskon dari persentase

en: Discount of this tour, by percent
id_ID: Diskon trip ini, dari persentase

en: Discount rate
id_ID: Tarif diskon

en: Discount rate (%)
id_ID: Tarif diskon (%)

en: Discount rate by %
id_ID: Tarif diskon berdasarkan %

en: Discount rating
id_ID: Tarif diskon

en: Discount type
id_ID: Tipe diskon

en: Display Name
id_ID: Nama Tampilan

en: Display title and address
id_ID: Tampilkan judul dan alamat

en: Do you want delete this logo?
id_ID: Kamu ingin menghapus logo ini?

en: Download Invoice
id_ID: Unduh Invoice

en: Duplicate Form
id_ID: Duplikat Form

en: Duplicated successfully.
id_ID: Berhasil diduplikasi.

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Duration (days)
id_ID: Durasi (hari)

en: Duration :
id_ID: Durasi :

en: Duration Days
id_ID: Durasi Hari

en: Duration Days
id_ID: Durasi Hari

en: Duration:
id_ID: Durasi:

en: Duration:
id_ID: Durasi:

en: During the day
id_ID: Selama hari

en: ERROR
id_ID: SALAH

en: Earning
id_ID: Penghasilan

en: Earning This Month
id_ID: Penghasilan Bulan Ini

en: Economy
id_ID: Ekonomi

en: Economy Price
id_ID: Harga Ekonomis

en: Economy Price ($)
id_ID: Harga Ekonomis (Rp)

en: Economy class
id_ID: Kelas Ekonomi

en: Edit Activity
id_ID: Edit Aktifitas

en: Edit Activity Booking
id_ID: Edit Reservasi Aktivitas

en: Edit Attribute
id_ID: Edit Atribut

en: Edit Coupon Code
id_ID: Edit Kode Kupon

en: Edit Location
id_ID: Edit Lokasi

en: Edit Location Type
id_ID: Edit Tipe Lokasi

en: Edit Order
id_ID: Edit Reservasi

en: Edit Tour
id_ID: Edit Trip

en: Edit Tour
id_ID: Edit Trip

en: Edit Tour Booking
id_ID: Edit Reservasi Trip

en: Edit Tour Categories
id_ID: Edit Kategori Trip

en: Eg: https://domain.com
id_ID: Misal: https://opentripedia.com

en: Email :
id_ID: Email:

en: Email For Customer
id_ID: Email For Tripper

en: Email For Partner
id_ID: Email For Hoster

en: Email address
id_ID: Alamat email

en: Email already used
id_ID: Email sudah digunakan

en: Email content is empty
id_ID: Konten email kosong

en: Email field
id_ID: Kolom email

en: Email for booking
id_ID: Email untuk reservasi

en: Email is not valid
id_ID: Email tidak valid

en: Email sent
id_ID: Email terkirim

en: Enable %s
id_ID: Aktifkan %s

en: Enable Booking Fee
id_ID: Aktifkan Biaya Reservasi

en: Enable Street Views
id_ID: Aktifkan Street Views

en: Enable V.A.T
id_ID: Aktifkan VAT

en: Enable invoice
id_ID: Aktifkan Invoice

en: Enable tax
id_ID: Aktifkan Pajak

en: End Date:
id_ID: Tanggal Selesai:

en: End date
id_ID: Tanggal berakhir

en: Enter No. days will be discounted
id_ID: Masukkan jumlah hari untuk didiskon

en: Enter YouTube/Vimeo URL here
id_ID: Masukkan URL YouTube/Vimeo di sini

en: Enter Youtube or Vimeo video link (Eg: https://www.youtube.com/watch?v=JL-pGPVQ1a8)
id_ID: Masukkan tautan video YouTube / Vimeo (Misal: https://www.youtube.com/watch?v=JL-pGPVQ1a8)

en: Enter tour duration. Example: <em>3 days 2 nights</em>
id_ID: Masukkan durasi trip. Contoh: <em>3 hari 2 malam</em>

en: Enter your description here
id_ID: Masukkan deskripsi kamu di sini

en: Event
id_ID: Acara

en: Execution Time:
id_ID: Waktu Eksekusi:

en: Expensive
id_ID: Mahal

en: Expiration date
id_ID: Tanggal Kadaluarsa

en: Explore
id_ID: Jelajahi

en: External booking uRL
id_ID: URL reservasi eksternal

en: Extra
id_ID: Ekstra

en: Extra price
id_ID: Tambahan Harga

en: Extra prices
id_ID: Harga ekstra

en: Extra pricing
id_ID: Harga Tambahan

en: Extra pricing unit
id_ID: Unit harga tambahan

en: Extra profile information
id_ID: Ekstra Informasi Profil

en: FACILITIES
id_ID: FASILITAS

en: FAQ & Reviews
id_ID: FAQ & Ulasan

en: Failed sending message!
id_ID: Gagal mengirimkan pesan kamu!

en: Failed to send your message.
id_ID: Gagal mengirimkan pesan kamu.

en: Fare:
id_ID: Tarif:

en: Fax Number
id_ID: Nomor Fax

en: Fax number
id_ID: Nomor Fax

en: Feature image
id_ID: Gambar Utama

en: Featured Image
id_ID: Fitur Gambar

en: Featured image
id_ID: Gambar Utama

en: February
id_ID: Februari

en: Fee
id_ID: Biaya

en: Fee Type
id_ID: Tipe Biaya

en: Fee amount
id_ID: Jumlah Biaya

en: Fee by amount
id_ID: Biaya berdasarkan jumlah

en: Fee by percent
id_ID: Biaya berdasarkan persentase

en: Field
id_ID: Kolom

en: Filter
id_ID: Saring

en: Filter Price
id_ID: Saring Harga

en: Filter by Date from
id_ID: Filter berdasarkan Tanggal dari

en: Filter by Date to
id_ID: Saring berdasarkan Tanggal hingga

en: Find a destination
id_ID: Temukan destinasi

en: Find a hotel
id_ID: Temukan hotel

en: Find a location
id_ID: Temukan lokasi

en: Find a origin
id_ID: Temukan asal

en: First name
id_ID: Nama Depan

en: First name
id_ID: Nama depan

en: First name field
id_ID: Nama depan

en: First name:
id_ID: Nama Depan:

en: Fixed
id_ID: Pasti

en: Fixed Price
id_ID: Harga Tetap

en: Flight
id_ID: Penerbangan

en: Flight Booking
id_ID: Reservasi Penerbangan

en: Flight Detail
id_ID: Rincian Penerbangan

en: Flight Details
id_ID: Rincian Penerbangan

en: Flight Information
id_ID: Informasi Penerbangan

en: Flight Search Result Page
id_ID: Halaman Hasil Pencarian Penerbangan

en: Flight Settings
id_ID: Pengaturan Penerbangan

en: Flight Type
id_ID: Tipe Penerbangan

en: Flight type:
id_ID: Tipe Penerbangan:

en: Flights
id_ID: Penerbangan

en: Flights Map
id_ID: Peta Penerbangan

en: Follow us on twitter
id_ID: Ikuti kami di Twitter

en: Forget Password
id_ID: Lupa Kata Sandi

en: Forget Password ?
id_ID: Lupa Kata Sandi ?

en: Form Content
id_ID: Konten Form

en: Form Name
id_ID: Nama Form

en: Form Settings
id_ID: Pengaturan Form

en: Found better itinerary
id_ID: Menemukan itinerary yang lebih baik

en: Found better price
id_ID: Menemukan harga lebih baik

en: Free
id_ID: Gratis

en: Friday
id_ID: Jumat

en: From
id_ID: Dari

en: From
id_ID: Dari

en: From %s
id_ID: Dari %s

en: From ( day/hour)
id_ID: Dari ( hari/jam)

en: From - To:
id_ID: Dari - Ke:

en: From:
id_ID: Berangkat:

en: From:
id_ID: Dari:

en: Full Map
id_ID: Peta Penuh

en: Full Name
id_ID: Nama Lengkap

en: Fullscreen
id_ID: Layar Penuh

en: GALLERY
id_ID: GALERI

en: Gallery style
id_ID: Gaya Galeri

en: Gay friendly
id_ID: Bersahabat

en: General
id_ID: Umum

en: General Options
id_ID: Opsi Umum

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Go to the Refund Manager
id_ID: Ke Pengelola Pengembalian Dana

en: Go to top
id_ID: Ke atas

en: Good
id_ID: Bagus

en: Google Maps Search
id_ID: Pencarian Google Maps

en: Group day
id_ID: Grup Hari

en: Guest
id_ID: Tripper

en: Guests
id_ID: Tripper

en: Have %d new %s need check for approved.
id_ID: Mempunyai %d baru %s butuh dicek untuk disetujui.

en: Have %d new user partner need check for approved.
id_ID: Mempunyai %d pengguna baru sebagai hoster butuh dicek untuk disetujui.

en: Have a coupon?
id_ID: Gunakan Kode Promo?

en: Have an error when get data. Try again!
id_ID: Terjadi kesalahan ketika mengambil data. Coba lagi!

en: Hello
id_ID: Hai

en: Hi
id_ID: Hai

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Hide Details
id_ID: Sembunyikan Rincian

en: Hide No of adult in booking form
id_ID: Sembunyikan Jumlah dewasa di form reservasi

en: Hide adult in booking form
id_ID: Sembunyikan dewasa di form reservasi

en: Hide adult on booking form
id_ID: Sembunyikan Dewasa di form reservasi

en: Hide child on booking form
id_ID: Sembunyikan Anak di form reservasi

en: Hide infant on booking form
id_ID: Sembunyikan Bayi di form reservasi

en: History
id_ID: Histori

en: Home
id_ID: Beranda

en: Home Airport
id_ID: Bandara sekitar Rumah

en: Host Name
id_ID: Nama Hoster

en: Hotel Booking
id_ID: Reservasi Hotel

en: Hotel Details
id_ID: Rincian hotel

en: Hotel Near
id_ID: Hotel Dekat

en: Hotel Policy
id_ID: Kebijakan Hotel

en: Hotel address
id_ID: Alamat hotel

en: Hotel information
id_ID: Informasi Hotel

en: Hotel location
id_ID: Lokasi hotel

en: Hotel logo
id_ID: Logo Hotel

en: Hotel star
id_ID: Hotel bintang

en: Hotels
id_ID: Hotel

en: Hotels Map
id_ID: Peta Hotel

en: Hotels Near
id_ID: Hotel Dekat

en: Hotels from
id_ID: Hotel dari

en: Hour
id_ID: Jam

en: Hour(s)
id_ID: Jam

en: I have read and accept the
id_ID: Saya telah membaca dan menyetujui

en: I have read and accept the %s
id_ID: Saya telah membaca dan menyetujui %s

en: ITINERARY
id_ID: RENCANA PERJALANAN

en: Iata Airport
id_ID: Bandara IATA

en: Iata Airport ID
id_ID: ID Bandara IATA

en: Image
id_ID: Gambar

en: In:
id_ID: Dalam:

en: Inbox Notification
id_ID: Inbox Notification Translate

en: Incomplete
id_ID: Tidak selesai

en: Infant Number:
id_ID: Jumlah Bayi:

en: Infant number:
id_ID: Jumlah bayi:

en: Infant price
id_ID: Harga bayi

en: Infant:
id_ID: Bayi:

en: Infants to 2<br>years
id_ID: Bayi hingga 2<br>tahun

en: Info Month
id_ID: Info Bulan

en: Info Payment
id_ID: Info Pembayaran

en: Info settings
id_ID: Pengaturan Info

en: Infomation
id_ID: Informasi

en: Infomations
id_ID: Informasi

en: Information
id_ID: Informasi

en: Information:
id_ID: Informasi:

en: Informations
id_ID: Informasi

en: Informtion
id_ID: Informasi

en: Input text
id_ID: Masukkan teks

en: Input your tour address detail
id_ID: Masukkan detail alamat trip kamu

en: Input zipcode
id_ID: Masukkan kode pos

en: Insert into Coupon code
id_ID: Masukkan kedalam kode Kupon

en: Insert into Location
id_ID: Masukkan ke dalam Lokasi

en: Insert into Tour
id_ID: Masukkan ke dalam Trip

en: Invalid data!
id_ID: Data tidak valid!

en: Invoice Options
id_ID: Opsi Invoice

en: Item Name
id_ID: Nama Item

en: Item Sales Count
id_ID: Jumlah Penjualan Item

en: Item(s)
id_ID: Item

en: January
id_ID: Januari

en: Joined
id_ID: Bergabung

en: July
id_ID: Juli

en: June
id_ID: Juni

en: LAST MINUTE DEALS!
id_ID: PENAWARAN TERBATAS!

en: Last Minute Deal
id_ID: Penawaran Terakhir

en: Last name
id_ID: Nama Akhir

en: Last name
id_ID: Nama akhir

en: Last name field
id_ID: Kolom nama akhir

en: Last name:
id_ID: Nama Akhir:

en: Lastest booking
id_ID: Reservasi terakhir

en: Leave a Reply to %s
id_ID: Tinggalkan Balasan untuk %s

en: Leave a Review
id_ID: Tinggalkan Ulasan

en: Left
id_ID: Kiri

en: Less
id_ID: Kurangi

en: List Hotels
id_ID: Daftar Hotel

en: List Name
id_ID: Daftar Nama

en: List Partner
id_ID: Daftar Hoster

en: Load More
id_ID: Muat Lagi

en: Load failed...
id_ID: Gagal memuat...

en: Loading Maps
id_ID: Memuat Peta

en: Loading tours
id_ID: Memuat trip

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Location Custom Base
id_ID: Custom Base Lokasi

en: Location Detail
id_ID: Detail Lokasi

en: Location Setting
id_ID: Pengaturan Lokasi

en: Location Settings
id_ID: Pengaturan Lokasi

en: Location Type
id_ID: Tipe Lokasi

en: Location list
id_ID: Daftar lokasi

en: Location settings
id_ID: Pengaturan lokasi

en: Location:
id_ID: Lokasi:

en: Locations
id_ID: Lokasi

en: Locations is selected
id_ID: Lokasi terpilih

en: Login
id_ID: Masuk

en: Login/Register on %s
id_ID: Masuk/Mendaftar di %s

en: Login/Register on Traveler
id_ID: Masuk/Mendaftar di Opentripedia

en: Looking for %s
id_ID: Mencari untuk %s

en: Map
id_ID: Peta

en: March
id_ID: Maret

en: Market Country
id_ID: Pasar Negara

en: Max %s people
id_ID: Maks %s tripper

en: Max Adults
id_ID: Maks. Dewasa

en: Max No. People. Leave empty or enter '0' for unlimited
id_ID: Jumlah maksimal Tripper. Kosongkan atau masukkan '0' jika tak terbatas

en: Max Of Number
id_ID: Jumlah Maksimal

en: Max People
id_ID: Maks. Tripper

en: Max adults
id_ID: Maks. dewasa

en: Max image for gallery
id_ID: Maks gambar untuk galeri

en: Max number of people
id_ID: Maks jumlah tripper

en: Max number of people. Leave empty or enter '0' for unlimited
id_ID: Jumlah maksimal Tripper. Kosongkan atau masukkan '0' jika tak terbatas

en: Max of Adult
id_ID: Maks. Dewasa

en: Max of adults is %d people.
id_ID: Maks. dewasa %d tripper.

en: Max of people
id_ID: Max. Tripper

en: Max of people for this tour is %d people
id_ID: Maksimal tripper untuk trip ini %d tripper

en: Max people
id_ID: Max. Tripper

en: Maximum People
id_ID: Maksimal Tripper

en: Maximum number of people
id_ID: Maksimal jumlah tripper

en: Maximum of Passenger is %s
id_ID: Maksimal %s Penumpang

en: May
id_ID: Mei

en: Member Packages
id_ID: Paket Member

en: Member Since
id_ID: Bergabung Sejak

en: Member package
id_ID: Paket Member

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message Management
id_ID: Manajemen Pesan

en: Message was sent successfully
id_ID: Pesan kamu berhasil terkirim

en: Message:
id_ID: Pesan:

en: Min No. People
id_ID: Min Jumlah Tripper

en: Min of people
id_ID: Min. tripper

en: Min of people for this tour is %d people
id_ID: Minimal tripper untuk trip ini %d tripper

en: Min people
id_ID: Min. Tripper

en: Minimum days to book before departure
id_ID: Minimal hari untuk direservasi sebelum keberangkatan

en: Minimum of passenger is 1
id_ID: Minimal 1 Penumpang

en: Minimum value :
id_ID: Jumlah Minimal :

en: Minute(s)
id_ID: Menit

en: Monday
id_ID: Senin

en: Money Availability
id_ID: Ketersediaan Uang

en: Month
id_ID: Bulan

en: Months
id_ID: Bulan

en: More
id_ID: Lainnya

en: More Details
id_ID: Rincian Lainnya

en: More Icon
id_ID: Icon Lainnya

en: More features
id_ID: Fitur lainnya

en: Most recent booking for this %s was %s
id_ID: Reservasi terakhir di %s ini pada %s lalu

en: My
id_ID: Saya

en: My Account
id_ID: Akun Saya

en: My Location
id_ID: Lokasi Saya

en: My Tour
id_ID: Trip Saya

en: My Tours
id_ID: Trip Saya

en: My Travel Photos
id_ID: Foto Perjalan Saya

en: N/A
id_ID: Tidak Tersedia

en: NUmber of Children
id_ID: Jumlah Anak

en: Name
id_ID: Nama

en: Name *
id_ID: Nama *

en: Name of tour
id_ID: Nama Trip

en: Name*
id_ID: Nama*

en: Net Earning
id_ID: Laba Bersih

en: Net Earning This Month
id_ID: Pendapatan Bersih Bulan Ini

en: Net Income
id_ID: Pemasukan Bersih

en: New
id_ID: Baru

en: New Activity
id_ID: Aktifitas Baru

en: New Booking at %s
id_ID: Reservasi Baru di %s

en: New Booking at %s: %s - %s
id_ID: Reservasi Baru di %s: %s - %s

en: New Coupon Code
id_ID: Kode Kupon Baru

en: New Location
id_ID: Lokasi Baru

en: New Location Type Name
id_ID: Nama Tipe Lokasi Baru

en: New Order
id_ID: Reservasi Baru

en: New Partner / Month
id_ID: Hoster / Bulan Baru

en: New Password
id_ID: Kata Sandi Baru

en: New Password Again
id_ID: Kata Sandi Baru Lagi

en: New Register Partner: %s
id_ID: Registrasi Hoster Baru: %s

en: New To %s ?
id_ID: Baru di %s ?

en: New To Traveler?
id_ID: Baru di Opentripedia?

en: New Tour
id_ID: Trip Baru

en: New Tour Type Name
id_ID: Nama Tipe Trip Baru

en: New Update Certificate Partner: %s
id_ID: Update Sertifikat Hoster Baru: %s

en: New user registration on your site %s:
id_ID: Pendaftaran pengguna baru di situs opentripedia %s:

en: Newer Comments &rarr;
id_ID: Komentar Terbaru &rarr;

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next &rarr;
id_ID: Berikutnya &rarr;

en: Next tab
id_ID: Tab berikutnya

en: No
id_ID: Tidak

en: No Booking History
id_ID: Tidak ada Histori Reservasi

en: No Comments
id_ID: Tidak ada Komentar

en: No Coupon Code found.
id_ID: Tidak Ada Kode Kupon ditemukan.

en: No Data
id_ID: Tidak Ada Data

en: No Flight
id_ID: Tidak Ada Penerbangan

en: No Flight found
id_ID: Tidak ada Penerbangan ditemukan

en: No Flight found.
id_ID: Tidak ada Penerbangan ditemukan.

en: No Hotel
id_ID: Tidak ada Hotel

en: No More
id_ID: Tidak Ada Lagi

en: No Orders found.
id_ID: Tidak Ada Reservasi yang ditemukan.

en: No Result
id_ID: Tidak Ada Hasil

en: No Tour
id_ID: Tidak Ada Trip

en: No Tour Categories.
id_ID: Tidak ada Kategori Trip.

en: No Tours
id_ID: Tidak ada Trip

en: No Tours found in Trash.
id_ID: Tidak ada Trip yang ditemukan di Sampah.

en: No Tours found.
id_ID: Tidak ada Trip ditemukan.

en: No Wishlist
id_ID: Tidak ada Wishlist

en: No Withdrawal History
id_ID: Tidak ada Histori Pencairan Dana

en: No data
id_ID: Tidak ada data

en: No hotels found.
id_ID: Tidak ada hotel ditemukan.

en: No locations found.
id_ID: Tidak ada lokasi ditemukan.

en: No photo for this tour
id_ID: Tidak ada foto untuk trip ini

en: No reviews
id_ID: Tidak ada ulasan

en: No sale
id_ID: Tidak dijual

en: No select
id_ID: Tidak terpilih

en: No tour found
id_ID: Tidak ada trip ditemukan

en: No. Adult (From)
id_ID: Jumlah Dewasa (Dari)

en: No. Adult (To)
id_ID: Jumlah Dewasa (Hingga)

en: No. Adults
id_ID: Jumlah Dewasa

en: No. Children
id_ID: Jumlah Anak

en: No. Children (From)
id_ID: Jumlah Anak (Dari)

en: No. Children (To)
id_ID: Jumlah Anak (Hingga)

en: No. Infant
id_ID: Jumlah Bayi

en: No. Passenger
id_ID: Jumlah Penumpang

en: No. Room(s)
id_ID: Jumlah Kamar

en: No. day (s)
id_ID: Jumlah Hari

en: No. days
id_ID: Jumlah Hari

en: Noon
id_ID: Siang

en: Normal User
id_ID: Tripper

en: Not Available
id_ID: Tidak tersedia

en: Not Available:
id_ID: Tidak Tersedia:

en: Not available
id_ID: Tidak tersedia

en: Not that bad
id_ID: Tidak Jelek

en: Not what you're looking for?
id_ID: Tak seperti yang anda cari?

en: Not what you're looking for?
id_ID: Tak seperti yang kamu cari?

en: Now %d user(s) seeing this %s
id_ID: Sekarang %d pengguna melihat %s ini

en: Now our system make a booking for you with info below:
id_ID: Sekarang system kami membuat reservasi untuk kamu dengan info sebagai berikut:

en: Number
id_ID: Jumlah

en: Number Image
id_ID: Jumlah Gambar

en: Number Night
id_ID: Jumlah Malam

en: Number Partner
id_ID: Jumlah Hoster

en: Number field
id_ID: Jumlah kolom

en: Number of Adult
id_ID: Jumlah Dewasa

en: Number of Adult:
id_ID: Jumlah Dewasa:

en: Number of Adults
id_ID: Jumlah Dewasa

en: Number of Children
id_ID: Jumlah Anak

en: Number of Children:
id_ID: Jumlah Anak:

en: Number of Days
id_ID: Jumlah Hari

en: Number of Hours
id_ID: Jumlah Jam

en: Number of Infant
id_ID: Jumlah Anak

en: Number of Item:
id_ID: Jumlah Item:

en: Number of Night
id_ID: Jumlah Malam

en: Number of People
id_ID: Jumlah Tripper

en: Number of adult
id_ID: Jumlah Dewasa

en: Number of adult (From)
id_ID: Jumlah dewasa (dari)

en: Number of adult (To)
id_ID: Jumlah dewasa (sampai)

en: Number of adults
id_ID: Jumlah dewasa

en: Number of children
id_ID: Jumlah anak

en: Number of children (From)
id_ID: Jumlah anak (Dari)

en: Number of children (To)
id_ID: Jumlah anak (Hingga)

en: Number of day can cancellation
id_ID: Jumlah hari bisa pembatalan

en: Number of days before the arrival
id_ID: Jumlah hari sebelum keberangkatan

en: Number of passengers:
id_ID: Jumlah penumpang:

en: OR
id_ID: ATAU

en: OVERVIEW
id_ID: IKHTISAR

en: OVERVIEW TOUR
id_ID: IKHTISAR TRIP

en: October
id_ID: Oktober

en: On The Map
id_ID: Pada Peta

en: On the Map
id_ID: Pada Peta

en: One Stop
id_ID: 1 Pemberhentian

en: Oops something went wrong updaing your account.
id_ID: Ups sesuatu kesalahan ketika memperbarui akun kamu.

en: Option
id_ID: Pilihan

en: Order
id_ID: Reservasi

en: Order #%s
id_ID: Reservasi #%s

en: Order Code is not exists
id_ID: Kode Reservasi tidak ada

en: Order Date
id_ID: Tanggal Reservasi

en: Order ID must be specify
id_ID: ID Reservasi harus spesifik

en: Order ID:
id_ID: ID Reservasi:

en: Order Information
id_ID: Informasi Resrvasi

en: Order Items
id_ID: Item Reservasi

en: Order Number:
id_ID: Nomor Reservasi:

en: Order Setting
id_ID: Pengaturan Reservasi

en: Order by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Orders
id_ID: Reservasi

en: Origin
id_ID: Keberangkatan

en: Origin Price
id_ID: Harga Asal

en: Origin Price:
id_ID: Harga Asal:

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Other Options
id_ID: Pilihan Lain

en: Out of stock
id_ID: Stok habis

en: Owner description
id_ID: Deskripsi Pemilik

en: PAY AMOUNT
id_ID: JUMLAH BAYAR

en: POLICIES
id_ID: KETENTUAN

en: PRICES & PAYMENT
id_ID: HARGA & PEMBAYARAN

en: Package Infomation
id_ID: Informasi Paket

en: Package Status
id_ID: Status Paket

en: Package:
id_ID: Paket:

en: Parent Activity:
id_ID: Aktifitas Utama:

en: Parent Locations:
id_ID: Induk Lokasi:

en: Parent Orders:
id_ID: Induk Reservasi:

en: Parent Tour:
id_ID: Trip Utama:

en: Partner
id_ID: Hoster

en: Partner Infomation
id_ID: Informasi Hoster

en: Partner Information
id_ID: Informasi Hoster

en: Partner Pending
id_ID: Hoster Ditunda

en: Partner Profile
id_ID: Profil Hoster

en: Partner Service
id_ID: Layanan Hoster

en: Partner Statistic
id_ID: Statistik Hoster

en: Partner Upgrade
id_ID: Hoster Upgrade

en: Partner Withdrawal
id_ID: Pencairan Dana Hoster

en: Partner's Email
id_ID: Email Hoster

en: Partner's Name
id_ID: Nama Hoster

en: Passenger
id_ID: Penumpang

en: Passengers
id_ID: Penumpang

en: Passengers/Class
id_ID: Penumpang/Kelas

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Password length must be greater than 6
id_ID: Panjang kata sandi harus lebih dari 6 karakter

en: Pay
id_ID: Bayar

en: Pay Amount
id_ID: Jumlah Bayar

en: Pay Amount :
id_ID: Jumlah Bayar:

en: Pay Later
id_ID: Bayar Nanti

en: Pay Now
id_ID: Bayar Sekarang

en: PayOut
id_ID: Pencairan

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Payment Info
id_ID: Info Pembayaran

en: Payment Method
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payment Method :
id_ID: Metode Pembayaran:

en: Payment Method:
id_ID: Metode Pembayaran:

en: Payment Policies
id_ID: Ketentuan Pembayaran

en: Payment Settings
id_ID: Pengaturan Pembayaran

en: Payment info
id_ID: Info Pembayaran

en: Payment methods
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payout this Month
id_ID: Pencairan Bulan ini

en: Pending
id_ID: Ditunda

en: Pending Partner
id_ID: Menunda Hoster

en: People
id_ID: Tripper

en: Percent
id_ID: Persentase

en: Percent (%)
id_ID: Persentase (%)

en: Percent of total price
id_ID: Persentase harga total

en: Percent of total price for the canceling
id_ID: Persentase harga total untuk pembatalan

en: Percent of total price for the canceling:
id_ID: Persentase harga total untuk pembatalan:

en: Perfect
id_ID: Sempurna

en: Personal Information
id_ID: Informasi Personal

en: Phone
id_ID: Telepon

en: Phone
id_ID: Telepon

en: Phone :
id_ID: Telepon:

en: Phone number
id_ID: Nomor telepon

en: Phone:
id_ID: Telepon:

en: Phone:
id_ID: Telepon:

en: Photos
id_ID: Foto

en: Place Order
id_ID: Bayar Reservasi

en: Pleasant
id_ID: Kenyamanan

en: Please accept our terms and conditions
id_ID: Mohon setujui Syarat dan Ketentuan Opentripedia

en: Please choose depart date
id_ID: Pilih tanggal berangkat

en: Please choose return date
id_ID: Pilih tanggal kembali

en: Please come back later or contact us, %s
id_ID: Silahkan kembali lagi nanti atau hubungi kami, %s

en: Please fill all required fields
id_ID: Silahkan isi semua kolom yang diminta

en: Please login to send a message
id_ID: Silahkan masuk nuntuk mengirim pesan

en: Please select Adult and  Children number
id_ID: Silahkan pilih jumlah Dewasa dan  Anak

en: Please select adult number
id_ID: Silahkan pilih jumlah dewasa

en: Please wait for confirmation from our billing team!
id_ID: Mohon tunggu konfirmasi dai tim billing kami!

en: Pool
id_ID: Kolam Renang

en: Popular Location Type
id_ID: Tipe Lokasi Populer

en: Popular Tour Categories
id_ID: Kategori Trip Terpopuler

en: Popularity
id_ID: Popularitas

en: Post Comment
id_ID: Komentar Postingan

en: Post Discussion
id_ID: Diskusi Postingan

en: Post from
id_ID: Postingan dari

en: Prepayment / Cancellation
id_ID: Prapembayaran / Pembatalan

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Previous tab
id_ID: Tab sebelumnya

en: Price
id_ID: Harga

en: Price
id_ID: Harga

en: Price ($)
id_ID: Harga (Rp)

en: Price (%s)
id_ID: Harga (%s)

en: Price :
id_ID: Harga:

en: Price Avg
id_ID: Harga Rata-rata

en: Price Per night
id_ID: Harga Per Malam

en: Price Settings
id_ID: Pengaturan Harga

en: Price avg
id_ID: Harga rata-rata

en: Price from
id_ID: Harga dari

en: Price from
id_ID: Harga mulai

en: Price of adult
id_ID: Harga dewasa

en: Price of children
id_ID: Harga anak

en: Price per Child
id_ID: Harga per Anak

en: Price per adult
id_ID: Harga per dewasa

en: Price per child
id_ID: Harga per anak

en: Price per infant
id_ID: Harga per bayi

en: Price setting
id_ID: Pengaturan harga

en: Price settings
id_ID: Pengaturan harga

en: Price:
id_ID: Harga:

en: Prices
id_ID: Harga

en: Prices & Payment
id_ID: Harga & Pembayaran

en: Pricing
id_ID: Harga

en: Primary Navigation
id_ID: Navigasi Utama

en: Priority:
id_ID: Prioritas:

en: Product Description
id_ID: Deskripsi Produk

en: Programes
id_ID: Itinerari

en: Properties Near %s
id_ID: Properti Dekat %s

en: Properties near by
id_ID: Properti terdekat dengan

en: Properties near by this hotel
id_ID: Properti terdekat dengan hotel ini

en: Property
id_ID: Properti

en: Property Description
id_ID: Deskripsi Properti

en: Property Review
id_ID: Ulasan Properti

en: Province
id_ID: Provinsi

en: REQUEST TO BOOK
id_ID: MINTA UNTUK RESERVASI

en: REVIEWS
id_ID: ULASAN

en: Rating
id_ID: Peringkat

en: Read More
id_ID: Baca Selengkapnya

en: Read more
id_ID: Baca selengkapnya

en: Real tour address
id_ID: Alamat trip sebenarnya

en: Reason:
id_ID: Alasan:

en: Reasons for cancellation
id_ID: Alasan pembatalan

en: Refund
id_ID: Pengembalian Dana

en: Refund Amount:
id_ID: Jumlah Pengembalian Dana:

en: Refund Infomation
id_ID: Informasi Pengembalian

en: Refund Manager
id_ID: Kelola Pengembalian Dana

en: Refund Status:
id_ID: Status Pengembalian Dana:

en: Refund success
id_ID: Pengembalian dana berhasil

en: Refunded Amount:
id_ID: Jumlah pengembalian dana:

en: Register
id_ID: Mendaftar

en: Register New
id_ID: Daftar Baru

en: Register on %s
id_ID: Mendaftar di %s

en: Registration Number
id_ID: Nomor Registrasi

en: Registration successful...
id_ID: Pendaftaran berhasil...

en: Regular price
id_ID: Harga Reguler

en: Remove Cart
id_ID: Hapus Keranjang

en: Remove this item
id_ID: Hapus item ini

en: Remove to wishlist
id_ID: Hapus wishlist

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Request
id_ID: Permintaan

en: Request Booking
id_ID: Minta Reservasi

en: Request To Book
id_ID: Minta Reservasi

en: Resend Email
id_ID: Kirim Ulang Email

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Restaurant
id_ID: Restoran

en: Return Date
id_ID: Tanggal Kembali

en: Return Date:
id_ID: Tanggal Kembali:

en: Return Flight
id_ID: Penerbangan Balik

en: Return Flight Price
id_ID: Harga Penerbangan Balik

en: Return Price (
id_ID: Harga Kembali (

en: Return Price:
id_ID: Waktu Kembali:

en: Return Time
id_ID: Waktu Kembali

en: Return Time:
id_ID: Waktu Kembali:

en: Return Total:
id_ID: Total Kembali:

en: Return date
id_ID: Tanggal Kembali

en: Return date empty for search one-way flights
id_ID: Kosongkan tanggal kembali untuk mencari penerbangan sekali berangkat

en: Return:
id_ID: Kembali:

en: Returning
id_ID: Kembali

en: Returns the name of the partner
id_ID: Kembali ke nama hoster

en: Review Content
id_ID: Konten Ulasan

en: Review Text
id_ID: Teks Ulasan

en: Review Title
id_ID: Judul Ulasan

en: Review are closed
id_ID: Ulasan ditutup

en: Review does not exists
id_ID: Ulasan tidak ada

en: Review is disabled from administrator
id_ID: Ulasan dinonaktifkan dari administrator

en: Reviewing are not available
id_ID: Ulasan tidak tersedia

en: Reviews
id_ID: Ulasan

en: Right
id_ID: Kanan

en: Room
id_ID: Kamar

en: Room %d
id_ID: Kamar %d

en: Room Information
id_ID: Informasi Kamar

en: Room Type
id_ID: Tipe Kamar

en: Room(s)
id_ID: Kamar

en: Room:
id_ID: Kamar:

en: SHOW
id_ID: TAMPILKAN

en: SIMILAR TOUR
id_ID: TRIP YANG SAMA

en: SIMILAR TOUR(S)
id_ID: TRIP YANG SAMA

en: SORT BY
id_ID: URUTKAN

en: ST Detailed Tour Map
id_ID: OT Rincian Map Trip

en: ST Detailed Tour Review
id_ID: OT Rincian Ulasan Trip

en: ST Flight Destinations
id_ID: OT Destinasi Penerbangan

en: ST Flight Filter Departure Time
id_ID: OT Filter Waktu Berangkat Penerbangan

en: ST Flight Filter Price
id_ID: OT Filter Harga Penerbangan

en: ST Flight Search Filter
id_ID: OT Filter Pencarian Penerbangan

en: ST Flight Search Result
id_ID: OT Hasil Pencarian Penerbangan

en: ST Hotel Review Score List
id_ID: OT Daftar Skor Ulasan Hotel

en: ST Hotel Title - Address
id_ID: OT Judul Hotel - Alamat

en: ST Information
id_ID: OT Informasi

en: ST Single Search Flights
id_ID: OT Pencarian Penerbangan Single

en: ST Total Time
id_ID: OT Total waktu

en: ST Tour Content
id_ID: OT Konten Trip

en: ST Tour Excerpt
id_ID: OT Kutipan Trip

en: ST Tour Gallery Map
id_ID: OT Peta Galeri Trip

en: ST Tour Info
id_ID: OT Info Trip

en: ST Tour List Info
id_ID: OT Info Daftar Trip

en: ST Tour Nearby
id_ID: OT Trip Sekitar

en: ST Tour Price
id_ID: OT Harga Trip

en: ST Tour Program
id_ID: OT Trip Itinerary

en: ST Tour Review
id_ID: OT Trip Ulasan

en: ST Tour Review Summary
id_ID: OT Ringasan Ulasan Trip

en: ST Tour Share
id_ID: OT Trip Share

en: ST Tour Show Discount
id_ID: OT Tampilkan Diskon Trip

en: ST Tour Tabs Content
id_ID: OT Tab Konten Trip

en: ST Tour Thumbnail
id_ID: OT Thumbnail Trip

en: ST Tour Title - Address
id_ID: OT Judul Trip - Alamat

en: ST Tour Video
id_ID: OT Video Trip

en: SUBMIT TOUR
id_ID: SUBMIT TRIP

en: Sale End Date
id_ID: Tanggal Berakhir Dijual

en: Sale Price :
id_ID: Harga Jual :

en: Sale Schedule
id_ID: Jadwal Penjualan

en: Sale Start Date
id_ID: Tanggal Mulai Dijual

en: Sale end date
id_ID: Tanggal akhir dijual

en: Sale schedule
id_ID: Jadwal Penjualan

en: Sale start date
id_ID: Tanggal mulai dijual

en: Same Location
id_ID: Lokasi Sama

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save & Preview
id_ID: Simpan & Pratinjau

en: Save Changes
id_ID: Simpan Perubahan

en: Save Form
id_ID: Simpan Form

en: Save Settings
id_ID: Simpan Pengaturan

en: Search
id_ID: Cari

en: Search
id_ID: Cari

en: Search %s
id_ID: Cari %s

en: Search ...
id_ID: Cari ...

en: Search Activity
id_ID: Cari Aktifitas

en: Search Blog
id_ID: Cari Blog

en: Search Coupon Code
id_ID: Cari Kode Kupon

en: Search Flights
id_ID: Cari Penerbangan

en: Search For Flights
id_ID: Cari Penerbangan

en: Search For Hotels
id_ID: Temukan Sekarang

en: Search Hotels
id_ID: Cari Hotel

en: Search Location Type
id_ID: Cari Tipe Lokasi

en: Search Locations
id_ID: Cari Lokasi

en: Search Orders
id_ID: Cari Reservasi

en: Search Tour
id_ID: Cari Trip

en: Search Tour Categories
id_ID: Cari Kategori Trip

en: Search Type
id_ID: Tipe Pencarian

en: Search for Flight
id_ID: Mencari Penerbangan

en: Search for Flights
id_ID: Cari Penerbangan

en: Search for Hotels
id_ID: Mencari Hotel Terbaik

en: Search for Tour
id_ID: Cari Trip Seru Sekarang

en: Search for flights
id_ID: Mencari Penerbangan

en: Search results :
id_ID: Hasil pencarian :

en: Search...
id_ID: Cari...

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select Date
id_ID: Pilih Tanggal

en: Select Location
id_ID: Pilih Lokasi

en: Select User Type
id_ID: Pilih Tipe Pengguna

en: Select Year
id_ID: Pilih Tahun

en: Select a Destination
id_ID: Pilih Destinasi

en: Select a day
id_ID: Pilih hari

en: Select a day in the calendar
id_ID: Pilih hari di kalender

en: Select a day in the calendar.
id_ID: Pilih hari di kalender.

en: Select a form to edit:
id_ID: Pilih form untuk diedit:

en: Select a image to upload
id_ID: Pilih gambar untuk diupload

en: Select a language
id_ID: Pilih bahasa

en: Select a location
id_ID: Pilih lokasi

en: Select a post
id_ID: Pilih postingan

en: Select a style
id_ID: Pilih gaya

en: Select a style for map
id_ID: Pilih gaya untuk peta

en: Select align content
id_ID: Pilih tataletak konten

en: Select bulk action
id_ID: Pilih tindakan massal

en: Select contact info will show
id_ID: Pilih info kontak yang akan ditampilkan

en: Select country
id_ID: Pilih negara

en: Select date
id_ID: Pilih tanggal

en: Select one or more location for your tour
id_ID: Pilih satu atau lebih lokasi untuk trip kamu

en: Select one tour single layout
id_ID: Pilih satu single layout trip

en: Select selection
id_ID: Pilih pilihan

en: Select tour type. If you selected the 'Specific Date' tour, you need to set price in 'Availability' tab (required)
id_ID: Pilih tipe trip. Jika kamu memilih trip 'Tanggal Spesifik', kamu butuh mengatur harga dalam tab 'Ketersediaan' (diminta)

en: Selected
id_ID: Dipilih

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send Message
id_ID: Kirim Pesan

en: Separate Tour Categories with commas
id_ID: Pisahkan Kategori Trip dengan koma

en: Service
id_ID: Layanan

en: Service:
id_ID: Layanan:

en: Set as Featured
id_ID: Tetapkan sebagai Rekomen

en: Set tour as feature
id_ID: Atur trip sebagai yang utama

en: Setting
id_ID: Pengaturan

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Share
id_ID: Bagikan

en: Shipping Address
id_ID: Alamat Pengiriman

en: Shopping Cart
id_ID: Keranjang Belanja

en: Show Details
id_ID: Lihat Rincian

en: Show Excerpt
id_ID: Tampilkan kutipan

en: Show details
id_ID: Lihat Rincian

en: Show email and phone number to other accounts
id_ID: Tampilkan email dan nomor telepon ke akun lain

en: Show under your reviews
id_ID: Tampilkan dibawah ulasan kamu

en: Showing
id_ID: Menampilkan

en: Sign In
id_ID: Masuk

en: Sign Out
id_ID: Keluar

en: Sign Up
id_ID: Daftar

en: Sign in
id_ID: Masuk

en: Sign up for Traveler
id_ID: Mendaftar di Opentripedia

en: Skyscanner Flight
id_ID: Penerbangan Skyscanner

en: Slug “%s” is already in use. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" sudah digunakan. Silahkan diganti.

en: Slug “%s” is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
id_ID: Slug "%s" tidak diizinkan karena sudah dicadangkan. Silahkan diganti yang lain.

en: Slug “%s” is too long (28 characters max). Shorten it, please.
id_ID: Slug "%s" terlalu panjang (maks 28 karakter). Silahkan diperpendek.

en: Social Options
id_ID: Opsi Sosial

en: Sorry! Your Payment Gateway is not valid
id_ID: Maaf! Payment Gateway kamu tidak valid

en: Sorry! Your cart is currently empty.
id_ID: Maaf! Keranjang kamu saat ini kosong.

en: Sorry! Your payment is incomplete.
id_ID: Maaf! Pembayaran kamu tidak selesai.

en: Sorry!. Hotel Not Found
id_ID: Maaf!. Tidak ada hotel yang ditemukan

en: Sorry!. Tour Not Found
id_ID: Maaf!. Trip Tidak Ditemukan

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id_ID: Maaf, tapi tidak ada yang sesuai dengan istilah pencarian kamu. Silakan coba lagi dengan beberapa kata kunci yang berbeda.

en: Sorry. We cannot recognize your order code!
id_ID: Maaf. Kita tidak bisa mengenali kode reservasi kamu!

en: Special Date
id_ID: Tanggal Khusus

en: Special Request
id_ID: Permintaan Khusus

en: Special Requirements
id_ID: Permintaan Khusus

en: Special Requirements:
id_ID: Permintaan Khusus:

en: Specific Date
id_ID: Tanggal Spesifik

en: Specific date
id_ID: Tanggal Spesifik

en: Star Rating
id_ID: Peringkat Bintang

en: Start Date:
id_ID: Tanggal Mulai:

en: Start Time
id_ID: Waktu Mulai

en: Start Time Calendar
id_ID: Kalender Waktu Mulai

en: Start Time:
id_ID: Waktu Mulai:

en: Start Time:
id_ID: Waktu Mulai:

en: Start date
id_ID: Tanggal mulai

en: Start time
id_ID: Waktu mulai

en: Starttime Tour
id_ID: Waktu mulai Trip

en: State/Province/Region
id_ID: Kota/Kabupaten/Provinsi

en: Still Available
id_ID: Masih Tersedia

en: Street view mode
id_ID: Mode Tampilan Jalan

en: Submit Booking
id_ID: Ajukan Reservasi

en: Submit Request
id_ID: Kirim Permintaan

en: Success!.
id_ID: Sukses!.

en: Successful
id_ID: Berhasil

en: Successfully
id_ID: Berhasil

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: TOP
id_ID: ATAS

en: Tag Archives
id_ID: Arsip Topik

en: Tags:
id_ID: Topik:

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax :
id_ID: Pajak :

en: Tax Depart
id_ID: Pajak Berangkat

en: Tax Depart:
id_ID: Pajak Berangkat:

en: Tax Options
id_ID: Opsi Pajak

en: Tax Percent (%)
id_ID: Persentase Pajak (%)

en: Tax Return
id_ID: Pajak Kembali

en: Tax Return:
id_ID: Pajak Kembali:

en: Tax percentage
id_ID: Persentase Pajak

en: Tax value (%)
id_ID: Nilai Pajak (%)

en: Tax:
id_ID: Pajak:

en: Tax:
id_ID: Pajak:

en: Taxonomy
id_ID: Klasifikasi

en: Taxonomy Info
id_ID: Info Klasifikasi

en: Taxonomy Select
id_ID: Pilih Taxonomy

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Telephone field
id_ID: Kolom telepon

en: Thank you for booking with us. Bellow are your booking details:
id_ID: Terima kasih telah melakukan reservasi bersama kami. Berikut rincian reservasi kamu:

en: Thank you for booking with us. Below are your booking details:
id_ID: Terima kasih telah melakukan reservasi bersama kami. Berikut rincian reservasi kamu:

en: Thank you. Your order has been received.
id_ID: Terima kasih. Reservasi kamu sukses.

en: Thank you. Your order is confirmed
id_ID: Terima kasih. Reservasi kamu telah dikonfirmasi

en: The %s field is required.
id_ID: Kolom %s diminta.

en: The %s field must contain a valid IP.
id_ID: Kolom %s harus berupa IP yang valid.

en: The %s field must contain a valid URL. Ex "http://domain.com"
id_ID: Kolom %s harus berupa URL yang valid. Misal "http://opentripedia.com"

en: The %s field must contain a valid email address.
id_ID: Kolom %s harus berupa alamat email yang valid.

en: The %s field must contain all valid email addresses.
id_ID: Kolom %s harus semua berupa alamat email yang valid.

en: The %s field must have a value.
id_ID: Kolom %s harus terisi.

en: The Featured Image field is required.
id_ID: Gambar Utama dibutuhkan. Silahkan upload terlebih dahulu.

en: The Gallery field is required.
id_ID: Kolom Galeri dibutuhkan. Silahkan upload beberapa foto terlebih dahulu.

en: The Logo field is required.
id_ID: Kolom Logo dibutuhkan.

en: The check in, check out day is not invalid or this tour not available.
id_ID: Hari check in/check out tidak valid atau trip ini tidak tersedia.

en: The deposit amount must be greater than %s the commission
id_ID: Jumlah deposit harus lebih besar dari %s komisi

en: The email field is not empty.
id_ID: Kolom Email tidak boleh kosong.

en: The firstname field is not empty.
id_ID: Kolom Nama Depan tidak boleh kosong.

en: The form title is not empty.
id_ID: Kolom judul tidak boleh kosong.

en: The lastname field is not empty.
id_ID: Kolom Nama Belakang tidak boleh kosong.

en: The name field is required
id_ID: Kolom nama diminta

en: The name of item is not empty.
id_ID: Kolom Nama Item tidak boleh kosong.

en: The name of item is not identical.
id_ID: Nama item tidak identik.

en: The package is invalid. Please select again!
id_ID: Paket tidak valid. Silahkan pilih lagi!

en: The phone field is not empty.
id_ID: Kolom Telepon tidak boleh kosong.

en: The refund list is empty
id_ID: Daftar pengembalian dana kosong

en: The terms and conditions field is required
id_ID: Kolom syarat dan ketentuan harus diminta

en: The title of item is not empty.
id_ID: Kolom judul item tidak boleh kosong.

en: There are no reviews yet.
id_ID: Belum ada ulasan.

en: There is no review
id_ID: Tidak ada ulasan

en: This month
id_ID: Bulan ini

en: This only use for discount by number of days. Caculation by: % or fixed
id_ID: Ini hanya digunakan untuk diskon dari jumlah hari. Kalkulasi berdasarkan: % oatau tetap

en: This tour allow minimum booking is %d day(s)
id_ID: Trip ini mengharuskan minimal %d hari

en: This tour has expired
id_ID: Trip ini sudah kadaluarsa

en: This tour is not available..
id_ID: Trip ini tidak tersedia..

en: This tour only vacant %d people at %s
id_ID: Trip ini hanya %d tripper di %s

en: This week
id_ID: Minggu ini

en: This year
id_ID: Tahun ini

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Ticket maximum for booking
id_ID: Maksimal tiket untuk reservasi

en: Time
id_ID: Waktu

en: Time Available:
id_ID: Ketersediaan Waktu:

en: Title
id_ID: Judul

en: Title Flight
id_ID: Judul Penerbangan

en: Title Service
id_ID: Judul Layanan

en: To
id_ID: Ke

en: To ( day/hour)
id_ID: Sampai (hari/jam)

en: To set your password, visit the following address:
id_ID: Untuk mengatur kata sandi, kunjungi tautan berikut:

en: To:
id_ID: Hingga:

en: To:
id_ID: Ke:

en: Top
id_ID: Atas

en: Top Partner
id_ID: Top Hoster

en: Top hotels
id_ID: Top hotel

en: Total Amount:
id_ID: Jumlah Total:

en: Total Balance
id_ID: Total Saldo

en: Total Earning
id_ID: Total Pendapatan

en: Total Order
id_ID: Total Reservasi

en: Total Partner
id_ID: Total Hoster

en: Total Payout
id_ID: Total Dicairkan

en: Total Price (with tax) :
id_ID: Total Harga (termasuk pajak) :

en: Total Traveled
id_ID: Total Perjalanan

en: Total amount
id_ID: Jumlah total

en: Total time
id_ID: Total waktu

en: Total time to stop
id_ID: Total waktu pemberhentian

en: Total time to stop 1
id_ID: Total waktu untuk 1 pemberhentian

en: Total time to stop 1.
id_ID: Total waktu untuk 1 pemberhentian.

en: Total time to stop.
id_ID: Total waktu pemberhentian.

en: Total trip time
id_ID: Total waktu trip

en: Tour
id_ID: Trip

en: Tour :
id_ID: Trip:

en: Tour Booking
id_ID: Reservasi Trip

en: Tour Bookings
id_ID: Reservasi Trip

en: Tour Categories
id_ID: Kategori Trip

en: Tour Custom Base
id_ID: Custom Base Trip

en: Tour E-mail
id_ID: E-mail Trip

en: Tour Informations
id_ID: Informasi Trip

en: Tour Name
id_ID: Nama Trip

en: Tour Setting
id_ID: Pengaturan Trip

en: Tour Statistics
id_ID: Statistik Trip

en: Tour Type
id_ID: Tipe Trip

en: Tour Type:
id_ID: Tipe Trip:

en: Tour Website
id_ID: Website Trip

en: Tour calendar
id_ID: Kalender Trip

en: Tour description
id_ID: Deskripsi Trip

en: Tour external booking URL
id_ID: URL reservasi ekternal Trip

en: Tour external booking link
id_ID: Link trip reservasi external

en: Tour gallery
id_ID: Galeri Trip

en: Tour location
id_ID: Lokasi Trip

en: Tour program
id_ID: Itinerari Trip

en: Tour single layout
id_ID: Layout single trip

en: Tour type
id_ID: Tipe Trip

en: Tour video
id_ID: Video Trip

en: Tour's Program
id_ID: Itinerari Trip

en: Tour's program
id_ID: Itinerari Trip

en: Tours
id_ID: Trip

en: Tours Booking
id_ID: Reservasi Trip

en: Tours from
id_ID: Trip dari

en: Tours information
id_ID: Informasi Trip

en: Tours or U.S. Zip Code
id_ID: Masukkan Nama Trip

en: Tours program
id_ID: Itinerari Trip

en: Transaction ID:
id_ID: ID Transaksi:

en: Travel Order
id_ID: Reservasi Trip

en: Travel time about:
id_ID: Waktu perjalanan:

en: TravelPayout Hotel
id_ID: Hotel Travelpayout

en: Traveler Booking
id_ID: Reservasi Opentripedia

en: Traveler Code
id_ID: Kode Opentripedia

en: Traveler Notice:
id_ID: Peringatan Opentripedia:

en: Traveler Settings
id_ID: Pengaturan Opentripedia

en: Traveler rating
id_ID: Peringkat tripper

en: Traver permalink base
id_ID: Permalink Base Opentripedia

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Turn on/off street view mode for this location
id_ID: Nyalakan/Matikan street view untuk lokasi ini

en: Turn on/off streetview mode for this location
id_ID: Nyalakan/Matikan street view untuk lokasi ini

en: Two Stops
id_ID: 2 Pemberhentian

en: Type Tour
id_ID: Tipe Trip

en: Type of discount
id_ID: Tipe diskon

en: Type of discount by people
id_ID: Tipe diskon berdasarkan tripper

en: Type tour
id_ID: Tipe trip

en: Type:
id_ID: Tipe:

en: UPDATE
id_ID: PERBARUI

en: UPDATE TOUR
id_ID: UPDATE TRIP

en: Unavailable
id_ID: Tidak tersedia

en: Unavailble
id_ID: Tidak tersedia

en: Unlimited
id_ID: Tidak terbatas

en: Update Cart
id_ID: Perbarui Keranjang

en: Update Required
id_ID: Perbarui Keranjang

en: Update Search
id_ID: Perbarui Pencarian

en: Update Tour Categories
id_ID: Update Kategori Trip

en: Update info partner
id_ID: Update info hoster

en: Update not successfully
id_ID: Update tidak sukses

en: Update successfully
id_ID: Berhasil diperbarui

en: Update tours not successfully !
id_ID: Trip tidak berhasil diperbarui !

en: Update tours successfully !
id_ID: Trip berhasil diperbarui !

en: Upload tour images to show to customers
id_ID: Upload gambar trip untuk ditampilkan ke tripper

en: Uploaded to this Tour
id_ID: Diupload ke Trip ini

en: Use Post
id_ID: Gunakan Postingan

en: Use agent contact Info
id_ID: Gunakan info kontak hoster

en: Use agent contact info
id_ID: Gunakan info kontak hoster

en: Use gallery
id_ID: Gunakan Galeri

en: Use item info
id_ID: Gunakan info item

en: Use this image
id_ID: Gunakan gambar ini

en: User
id_ID: Pengguna

en: User Email
id_ID: Email Tripper

en: User Info
id_ID: Info Pengguna

en: User Name
id_ID: Nama Pengguna

en: User Name too short. At least 3 characters is required
id_ID: Nama Pengguna terlalu pendek. Setidaknya diharuskan 3 karakter

en: User Partner
id_ID: User Hoster

en: User email field
id_ID: Kolom email tripper

en: User fields
id_ID: Kolom tripper

en: Username
id_ID: Nama pengguna

en: Username and password not empty
id_ID: Nama pengguna dan kata sandi tidak boleh kosong

en: Username or email
id_ID: Nama pengguna atau email

en: Username: %s
id_ID: Nama pengguna: %s

en: Using for booking services
id_ID: Melakukan reservasi Trip jadi mudah

en: Using for upload and booking services
id_ID: Membuat trip dan melakukan reservasi

en: V.A.T Percent
id_ID: VAT Persentase

en: VIEW
id_ID: LIHAT

en: VIEW AS
id_ID: LIHAT SEBAGAI

en: Value percent of discount
id_ID: Nilai persentase diskon

en: Version %s
id_ID: Versi %s

en: Very Good
id_ID: Sangat Bagus

en: Very Poor
id_ID: Buruk Sekali

en: Very good
id_ID: Sangat bagus

en: View
id_ID: Lihat

en: View Activity
id_ID: Lihat Aktifitas

en: View All
id_ID: Lihat Semua

en: View Coupon Code
id_ID: Lihat Kode Kupon

en: View Details
id_ID: Lihat Rincian

en: View Flight
id_ID: Lihat Penerbangan

en: View Location
id_ID: Lihat Lokasi

en: View Order
id_ID: Lihat Reservasi

en: View Tour
id_ID: Lihat Trip

en: Want to write a review?
id_ID: Ingin mengulas?

en: Warning: Some fields must be filled in
id_ID: Perhatian: Beberapa kolom harus diisi (diperlukan) sebelum di-submit. Periksa kembali

en: Was this review helpful?
id_ID: Ulasan ini membantu?

en: Was this review helpful?
id_ID: Ulasan ini membantu?

en: We Accepted There Cards
id_ID: Kami Menerima Kartu Ini

en: Website address
id_ID: Alamat website

en: Website. Ex: <em>http://domain.com</em>
id_ID: Website. Misal: <em>https://www.opentripedia.com</em>

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Where are you going?
id_ID: Kemana kamu pergi?

en: Why do you want to cancel this order?
id_ID: Kenapa kamu ingin membatalkan reservasi ini?

en: Will show this activity with feature label or not
id_ID: Akan ditampilkan trip ini dengan label Rekomen atau tidak

en: Will show this tour with feature label or not
id_ID: Akan ditampilkan trip ini dengan label Rekomen atau tidak

en: Withdrawal
id_ID: Pencairan Dana

en: Withdrawal
id_ID: Pencairan Dana

en: Withdrawal History
id_ID: Histori Pencairan Dana

en: Withdrawal History
id_ID: Histori Pencairan Dana

en: Wonderful
id_ID: Sangat Bagus

en: Write Review
id_ID: Tulis Ulasan

en: Write Review For: %s
id_ID: Menulis Ulasa Untuk: %s

en: Write a Review
id_ID: Tulis Ulasan

en: Write a review
id_ID: Tulis ulasan

en: YOUR ORDER %s
id_ID: RESERVASI %s KAMU

en: Year
id_ID: Tahun

en: Years
id_ID: Tahun

en: Yes
id_ID: Ya

en: You account is not exists. Please re-check your information.
id_ID: Akun Kamu tidak ada. Silahkan dicek kembali infromasi kamu.

en: You are booking for %s
id_ID: Kamu mereservase untuk %s

en: You can define any extra service and price for with name, quantity, and price
id_ID: Kamu dapat menentukan layanan dan harga tambahan untuk dengan nama, jumlah, dan harga

en: You can not cancel this booking
id_ID: Kamu tidak bisa membatalkan reservasi ini

en: You don't have permission to access this page
id_ID: Kamu tidak punya izin untuk mengakses halaman ini

en: You have %s message | You have %s messages
id_ID[0]: Kamu memiliki %s pesan
id_ID[1]: Kamu memiliki %s pesan

en: You have %s new message | You have %s new messages
id_ID[0]: Kamu mempunyai %s pesan baru
id_ID[1]: Kamu mempunyai %s pesan baru

en: You have 0 message
id_ID: Kamu memiliki 0 pesan

en: You have a request for cancel booking.
id_ID: Kamu mempunyai permintaan pembatalan reservasi.

en: You have been post a review for this
id_ID: Kamu telah menuliskan ulasan untuk ini

en: You have canceled successful this order.
id_ID: Pembatalan reservasi kamu berhasil.

en: You have done withdrawal request  of the current month already. Please wait!
id_ID: Kamu sudah punya permintaan pencairan dana di bulan ini. Silahkan tunggu!

en: You like this
id_ID: Kamu menyukai ini

en: You must
id_ID: Kamu harus

en: You must be logged in to checkout.
id_ID: Kamu harus masuk/login untuk checkout.

en: You must experience of this
id_ID: Kamu harus berpengalaman dengan

en: You must make a booking before writing a review
id_ID: Kamu harus melakukan reservasi sebelumnya untuk menulis ulasan

en: Your Address Line 1
id_ID: Alamat kamau (baris 1)

en: Your Address Line 2
id_ID: Alamat kamau (baris 1)

en: Your Balance
id_ID: Saldo Kamu

en: Your Booking
id_ID: Reservasi Kamu

en: Your City
id_ID: Kota Kamu

en: Your Phone
id_ID: Telepon Kamu

en: Your Rating
id_ID: Peringkat Kamu

en: Your Review
id_ID: Ulasan Kamu

en: Your bank account
id_ID: Akun bank kamu

en: Your booking at %s
id_ID: Reservasi kamu di %s

en: Your booking at %s: %s - %s
id_ID: Reservasi kamu di %s: %s - %s

en: Your cancel booking is completed.
id_ID: Pembatalan reservasi kamu selesai.

en: Your cart is currently empty.
id_ID: Keranjang anda sekarang kosong.

en: Your comment is awaiting moderation.
id_ID: Komentar kamu menunggu moderasi.

en: Your email address *
id_ID: Alamat email kamu *

en: Your email is invalid
id_ID: Email kamu tidak valid

en: Your have a new message
id_ID: Kamu mempunyai pesan baru

en: Your message (*)
id_ID: Pesan kamu (*)

en: Your message was sent successfully. Thanks.
id_ID: Pesan kamu sudah berhasil terkirim. Terima kasih.

en: Your order has been made but we can process the payment with %s. %s
id_ID: Reservasi kamu  telah dibuat, tapi kita bisa memproses pembayaran dengan %s. %s

en: Your order has been made but we can process the payment with %s. %s
id_ID: Reservasi kamu  telah dibuat, tapi kita bisa memproses pembayaran dengan %s. %s

en: Your order is confirmed already.
id_ID: Reservasi kamu sudah dikonfirmasi.

en: Your partner registration at %s is pending approval!
id_ID: Registrasi hoster kamu di %s menunggu persetujuan!

en: Your paypal email:
id_ID: Email paypal kamu:

en: Your title (*)
id_ID: Judul kamu (*)

en: ZIP Code:
id_ID: Kode Pos:

en: ZIP code/Postal code
id_ID: Kode Pos

en: Zip / Postal Code
id_ID: Kode Pos

en: Zip Code
id_ID: Kode Pos

en: Zipcode
id_ID: Kode pos

en: [%s] Approved Request Withdrawal
id_ID: [%s] Menerima Permintaan Pencairan Dana

en: [%s] Cancel Request Withdrawal
id_ID: [%s] Membatalkan Permintaan Pencairan Dana

en: [%s] New User Registration
id_ID: [%s] Registrasi User Baru

en: [%s] Your username and password info
id_ID: [%s] Nama pengguna kamu dan informasi kata sandi

en: [New Message]You have a new message from
id_ID: [Pesan Baru] Kamu mempunyai pesan baru dari

en: activity
id_ID: aktifitas

en: added on
id_ID: menambahkan di

en: adult
id_ID: dewasa

en: adult(s)
id_ID: dewasa

en: adults
id_ID: dewasa

en: all time
id_ID: sepanjang waktu

en: average
id_ID: rata-rata

en: avg
id_ID: rata-rata

en: avg/night
id_ID: rata-rata/malam

en: back to Homepage
id_ID: kembali ke Beranda

en: based on % reviews
id_ID: berdasarkan pada % ulasan

en: based on 1 review
id_ID: berdasarkan pada 1 ulasan

en: book before write review
id_ID: reservasi sebelum mengulas

en: booked your system
id_ID: mereservasi system kamu

en: business class
id_ID: kelas bisnis

en: child
id_ID: anak

en: children
id_ID: anak

en: country
id_ID: negara

en: day(s)
id_ID: hari

en: days
id_ID: hari

en: details
id_ID: rincian

en: e.g. John Doe
id_ID: contoh: John Doe

en: e.g. johndoe
id_ID: contoh: johndoe

en: e.g. johndoe@gmail.com
id_ID: contoh johndoe@gmail.com

en: economy class
id_ID: kelas ekonomi

en: email@domain.com
id_ID: email@opentripedia.com

en: experience of this tour to write review
id_ID: berpengalamanlah dengan trip ini untuk mengulas

en: flight
id_ID: penerbangan

en: for %s adult
id_ID: untuk %s dewasa

en: for %s adults
id_ID: untuk %s dewasa

en: from
id_ID: dari

en: from %s / night
id_ID: mulai %s / malam

en: from %s/night
id_ID: mulai dari %s/malam

en: guest(s)
id_ID: tripper

en: h
id_ID: j

en: here
id_ID: di sini

en: here
id_ID: di sini

en: hi, %s
id_ID: hai, %s

en: hotel(s)
id_ID: hotel

en: hotels
id_ID: hotel

en: hour
id_ID: jam

en: hour(s)
id_ID: jam

en: hours
id_ID: jam

en: in
id_ID: dalam

en: in
id_ID: dalam

en: included
id_ID: termasuk

en: infant
id_ID: bayi

en: it will take a couple of seconds
id_ID: ini akan memakan waktu beberapa detik

en: item(s)
id_ID: item

en: items
id_ID: item

en: journey
id_ID: perjalanan

en: like this
id_ID: menyukai ini

en: log in
id_ID: masuk

en: minute
id_ID: menit

en: minutes
id_ID: menit

en: month
id_ID: bulan

en: months
id_ID: bulan

en: my secret password
id_ID: kata sandi rahasia saya

en: night
id_ID: malam

en: night(s)
id_ID: malam

en: nights
id_ID: malam

en: no
id_ID: tidak

en: no comment
id_ID: tidak ada komentar

en: no review
id_ID: tidak ada ulasan

en: not included
id_ID: tidak termasuk

en: of 5
id_ID: dari 5

en: of 5 <small class="text-smaller">guest rating</small>
id_ID: dari 5 <small class="text-smaller">peringkat tripper</small>

en: of guests recommend
id_ID: rekomendasi tripper

en: offers
id_ID: penawaran

en: on this
id_ID: pada ini

en: or
id_ID: atau

en: partner
id_ID: hoster

en: passenger
id_ID: penumpang

en: passenger(s)
id_ID: penumpang

en: people
id_ID: tripper

en: peoples
id_ID: tripper

en: per %d Night(s)
id_ID: per %d Malam

en: per Day
id_ID: per Hari

en: per day
id_ID: per hari

en: per night
id_ID: per malam

en: per passenger
id_ID: per penumpang

en: person
id_ID: tripper

en: price avg
id_ID: harga rata-rata

en: price from
id_ID: harga dari

en: remove
id_ID: hapus

en: reports &amp; statistics
id_ID: laporan &amp; statistik

en: required
id_ID: diminta

en: review
id_ID: ulasan

en: reviews
id_ID: ulasan

en: showing %s - %s
id_ID: menampilkan %s - %s

en: statistics
id_ID: statistik

en: terms and conditions
id_ID: syarat dan ketentuan

en: this month
id_ID: bulan ini

en: this week
id_ID: minggu ini

en: this year
id_ID: tahun ini

en: to
id_ID: ke

en: to
id_ID: kepada

en: to Homepage
id_ID: ke Beranda

en: to write review
id_ID: untuk menulis ulasan

en: tour
id_ID: trip

en: tours
id_ID: trip

en: week
id_ID: minggu

en: weeks
id_ID: minggu

en: with refund
id_ID: dengan pengembalian dana

en: year
id_ID: tahun

en: you can answer for them
id_ID: kamu bisa membalas untuknya

en: your order was submitted successfully!
id_ID: reservasi kamu berhasil terkirim!

en: your payment was not successful!
id_ID: pembayaran kamu tidak berhasil!

en: your payment was successful!
id_ID: pembayaran kamu berhasil!
